Atatürk'ün sözünü tüm salon Twitter'a yazdı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 5 Nisan'da gerçekleştirilen "Bilim, Özgür Düşünce, Sekülerizm Etkinliği" oldukça ilgi gördü. 

Evrim ağacı, Genç Aydınlanma Kulübü, Özgür Düşünce Hareketi, ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu, Boğaziçi Üniversitesi Evrimin Genleri Topluluğu ve Bilkent Sosyalist Düşünce Topluluğu’nun ortak düzenlediği etkinliğe aralarında Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Namık Kemal Pak, Prof. Dr. Mahinur Akkaya, Doç. Dr. Kerem Cankoçak gibi isimlerin yanı sıra yurtdışından Sean Faircloth çarpıcı konuşmasıyla katıldı.

http://www.odatv.com/images/resimler/istanbul-ve-ankarada-bilim-ve-sekulerizm-3.jpg

Konferansta Celal Şengör ve TÜBİTAK’In kurucularından Namık Kemal Pak TÜBİTAK’ın günümüzdeki durumuna dikkat çekti. 2003 yılından itibaren başlayan süreçte TÜBİTAK’ın bilimsel bir kurum olmaktan çıktığına dikkat çeken Namık Kemal Pak “TÜBİTAK diye bir kurum yok, bir kurum var ama TÜBİTAK değil” dedi. Kurumunun ve kendisinin tasfiye edildiğini ekleyen Pak, Thomas Gray’in “Cehaletin esenlik getirdiği yerde zeki olmak budalalıktır” sözüne vurgu yaptı.

Bilimsel düşüncenin serüveninden bahseden Prof. Dr. Mahinur Akkaya ise “Biz çocuklarımıza düşünmeyi öğretmezsek, başkaları düşünmemeyi öğretir” şeklinde konuştu.

HERKESE TWEET ATTIRDI

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı konferansın ilgi çekici konuşmacılarından biri de daha önce Richard Dawkins Foundation’da çalışan, halen Küresel Sekülerizm Organizasyonu ve Stratejisi Başkanı olan Sean Faircloth oldu. Faircloth Erdoğan’ın polis şiddetiyle, sosyal medya yasaklarıyla ve dinci siyasetiyle Türk milletini aşağıladığına vurgu yaptı.

Berkin Elvan için ise Nazım Hikmet’in şiirini okuyan Faircloth, salondaki herkesten Mustafa Kemal’in, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” sözünü konferans salonundan Twitter’a yazmasını istedi. Odatv.com