Ege ve Yeditepe Üniversitesi'nden Gezen ve Dündar'a engel

Sanatçı Müjdat Gezen ve gazeteci Uğur Dündar'ın Ege Üniversitesi'nde katılacağı söyleşiyi Rektörlük engelledi.

Ege Üniversitesi Mizah Kulübü, Müjdat Gezen'i söyleşi için davet etti. Gezen’in Uğur Dündar’ın da katılımı önerisini öğrenciler severek kabul etti. Rektörlük, Müjdat Gezen'i arayarak "Sizin mizah yönünüz var ancak Uğur Dündar siyasi bir kişilik" diye açıklama yaparak Gezen ve Dündar'ın birlikte söyleşiye katılmasını kabul etmedi. Müjdat Gezen'in de söyleşiye tek katılmayı kabul etmemesi üzerine söyleşi iptal oldu.

Yeditepe’de de aynı tutum

Yeditepe Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün düzenlenmek istediği bir söyleşide de Müjdat Gezen'in katılacağı söyleşi Rektörlük tarafından kabul edilmedi ve gerçekleştirilemedi. Oysa Müjdat Gezen bir önceki yıl Yeditepe Üniversitesi'nde bir söyleşiye katılmıştı.

Bu gelişmeler üzerine Uğur Dündar tweeter hesabında mizahi bir yorumda bulundu:

İzmir Ege ve Yeditepe Üniversitesi yönetimleri, Mujdat Gezen'le benim öğrencilerle söyleşi yapmamıza izin vermedi. Böylece bu iki üniversite tarihe geçti! Ama bilimsel başarılar yerine, Ortaçağ'da olduğu gibi düşünceyi yasaklayarak! Ege ve Yeditepe yönetimlerini yürekten kutlarız!

TÜMÖD İzmir temsilcisi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı ise daha da ilginç bir bilgiyi paylaştı:

“UĞUR DÜNDAR'IN ÜNİVERSİTEDE KONUŞMASINA BUGÜN İZİN VERMEYEN EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ İKİ YIL ÖNCE DÜNDAR'A "YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ" VERMİŞ. AYNI ÖDÜL TÖRENİNDE MÜJDAT GEZEN'E DE BİR ÖDÜL VERİLMİŞ.”