PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU’NU ANMA TOPLANTISI

Kısa bir süre önce yitirdiğimiz, “Türk Aynştaynı” diye nitelendirilen değerli bilim insanı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu için bir anma toplantısı düzenlemiş bulunmaktayız.

Oktay Sinanoğlu, Atatürk Cumhuriyeti’nin temel bilimler alanında yetişmesi ve kendini geliştirmesi için yurtdışına gönderdiği ilk büyük bilimcilerimizdendir. Hayatı, mücadelesi ve fikirleri, yakın zamanın gerek dünya gerekse Türkiye için bir bilim tarihi niteliğindedir. Toplantıda öncü bilimcilerimizden Oktay Sinanoğlu’nu anarak mücadelesine saygımızı ifade ederken genç kuşaklara da tanıtmayı amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra bilime ve ülkemize katkı sunduğu diğer alanlarda geniş bir ufuk turu yapma olanağı bulacağız. Değerli eşi Dilek Sinanoğlu da aramızda bulunacak.

Toplantıda çeşitli konuşmacılarca Sayın Oktay Sinanoğlu’nun direnen bir bilim insanı ve bir aydın olarak çeşitli niteliklerini anlatmanın yanı sıra kendisi hakkında kısa film gösterimi, müzik dinletisi, bir sergi ve kitaplarının imzalanması gibi etkinlikler yer almaktadır.

Sizi de bu toplantıda aramızda görmekten, destek ve katkılarınızdan mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla. Prof. Dr. Kürşat Yıldız, TÜMÖD İstanbul Şubesi Başkanı