Prof. Kantarlı’nın Gaziemir nükleer çöplüğü davasına katılma talebi kabul edilmedi

Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve TÜMÖD İzmir temsilcisi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı’nın Gaziemir çöplüğünde nükleer kirlilik ile ilgili davaya müdahil olma istemini mahkeme reddetti. Gelişmeyi Prof. Kantarlı’dan öğreniyoruz:

 

“Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberi (http://www.egepostasi.com/haber/-nukleer-atik-davasi-na-mudahil-oldular/82738) sosyal medyada "Gaziemir nükleer çöplüğü davasında önemli bir gelişme"  diye paylaşmıştım. Gelişme sandığımı şey mahkemenin 5 gün önceki duruşmada "isteyen her duyarlı yurttaşın davaya müdahhil olabileceğini" kabul etmesiydi. Böylece “çöplükte bulunan radyoaktif madde  Europium 152'nin nükleer santral bulunmayan ülkemize nasıl sokulduğu"  sorusunun  mahkeme gündeminde tutulmasına bağlı olarak genişletilebilecek  soruşturmada   aydınlanma şansı doğmuştu.

Ancak ne yazık ki öyle olmadı ve "dava konusu çevre kirliliğinden (nükleer kirlilik) etkilenebilecek  İzmirli bir vatandaş ve fizik dalında üniversitede  42 yıl çalışmış  bir öğretim üyesi olarak, yaptığım katılma talebi", kişisel olarak bir zarar görmediğim gerekçesiyle  mahkemece reddedildi.

Oysa başvuru dilekçemde amacımın “radyoaktif Eu 152 içeren atıkların ülkeye nasıl sokulduğu ve gaziemir’deki fabrikaya nasıl geldiğine ilişkin gerçeğin ortaya çıkarılmasına bir yurttaş olarak katkıda bulunmak” olduğu, ilgili kurumların ihmalleri dahil tüm yönleriyle açıklanmıştı.

Kişisel olarak zarar görmesi söz konusu olmayan 3 vatandaşımızın davaya katılma talebini 5 gün önceki kararında kabul etmiş olan mahkemenin aynı gerekçelerle başvuran fizikçi bir öğretim üyesinin katılma istemini reddetmesine şaşırmadım desem yalan olur.

Mahkemenin bu kararını saygıyla karşılasam da hiç beklemiyordum. Çünkü Anayasa’nın  56/2 maddesinin devletten başka bana da  verdiği  “çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek” görevimi yerine getirmek istediğim açıktı.

Çevreye duyarlı yurttaşlar olarak hiç şüphesiz bu görevi  mevcut başka demokratik haklarımızı kullanarak  yapmaya devam edeceğiz.” Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.