Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) hakkında

TÜMÖD Tüm Öğretim Üyeleri Derneği adıyla 03 Kasım 1986 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Kurucuları o tarihteki akademik ünvanlarıyla Prof. Dr. Erdem Aksoy, Öğr. Gör. Candan Baysan, Doç. Dr. Mehmet Tahir Hatiboğlu, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Yalçın Küçük, Doç. Dr. Kadir Polat ve Doç. Dr. Tahsin Yılmaz’dır.  

Kuruluş döneminde etkinliklerin başında 12 Eylül sonrası üniversiteleri yeniden şekillendirmek amacıyla oluşan YÖK ile mücadele gelmiştir. TÜMÖD Türkiye’nin her yöresinden görevde veya emekli olmuş üniversite öğretim elemanlarının üye olabileceği bir tüzük yapısına sahiptir.

İsminde yer alan “Öğretim üyeleri” kavramının sınırlayıcılığı nedeniyle 27 Haziran 2008’detüzük değişikliğine gidilerek “Tüm Öğretim Elemanları Derneği” ismi kararlaştırılmış, ancak kısa adı TÜMÖD olarak korunmuştur.

İstanbul Şubesi 13.9.2007 tarihinde Doç. Dr. Cüneyt Akalın,  Prof. Dr. Mehmet Can Akyolcu, Prof. Dr. Mine Anğ Küçüker, Prof. Dr. Ayşe Uygur ve  Prof. Dr. Kürşat Yıldız tarafından kurulmuştur. Geçici Yönetim Kurulu Başkanlığını Doç. Dr. Cüneyt Akalın yürütmüş, ilk Genel Kurulunu 26 Ocak 2008’de yapmıştır. Şube Genel Kurulları iki yılda bir gerçekleşmektedir.

Prof. Dr. Eren Omay, Doç. Dr. Cüneyt Akalın, Prof. Dr. Tolga Yarman, Prof. Dr. Esin Ergin ve Prof. Dr. Nilgün Çerikçioğlu bugüne kadar görev yapan Yönetim Kurulu başkanlarıdır. 

TÜMÖD’ün halen İstanbul ve Şanlıurfa Şubeleri,  ADANA, AFYON, AKSARAY, ANTALYA, AYDIN, BALIKESİR, BOLU, BURSA, ÇANAKKALE, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, DÜZCE, EDİRNE, ESKİŞEHİR, İZMİR, KOCAELİ, KONYA, MUĞLA, NİĞDE, SAMSUN, SİVAS, TEKİRDAĞ, TRABZON, VAN temsilcilikleri bulunmaktadır (www.tumod.org.tr). Tüzük uyarınca tüm üyeler Genel Kurul’a katılma hakkına sahiptir. Bu Genel Kurul’da Genel Merkez Yönetim ve Denetleme Kurulu yanısıra bir de Danışma Kurulu seçilmektedir.